Vicor Corporation VI-B33-IX-S
VI-B33-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B33-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
VI-B33-IX-S.pdf
Availability of VI-B33-IX-S
QUANTITY
VI-B33-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B33-IX-S
Internal Part NumberEIS-VI-B33-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B33-IX-S
Related LinksVI-B3, VI-B33-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B33-IX-S Details Description
Related parts for VI-B33-IX-S
IC UART/TXRX RS232 W/CAPS 28SOIC datasheet.pdf
LED T-1.75 12V WEDGE 25MA RED datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 90MA 91.5 OHM TH datasheet.pdf
HEADER 6POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FPA/C AB 1771-OW16 4.5' datasheet.pdf
POT 500K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DSUB PLASTIC GROMMET BLACK 15P-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf