Vicor Corporation VI-B40-CX-F2
VI-B40-CX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-CX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-B40-CX-F2.pdf
Availability of VI-B40-CX-F2
QUANTITY
VI-B40-CX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-CX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B40-CX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-CX-F2
Related LinksVI-B40, VI-B40-CX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-CX-F2 Details Description
Related parts for VI-B40-CX-F2
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 17MM 6.14" datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL DF5 CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf