Vicor Corporation VI-B40-IU-F1
VI-B40-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-IU-F1.pdf
Availability of VI-B40-IU-F1
QUANTITY
VI-B40-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B40-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-IU-F1
Related LinksVI-B40, VI-B40-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-IU-F1 Details Description
Related parts for VI-B40-IU-F1
FIXED IND 39UH 2.05A 84 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
CONN NEMA L15-20 WATERTITE 250V datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POS TO TPE WIRE datasheet.pdf