Vicor Corporation VI-B41-IY-F4
VI-B41-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B41-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-B41-IY-F4.pdf
Availability of VI-B41-IY-F4
QUANTITY
VI-B41-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B41-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B41-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B41-IY-F4
Related LinksVI-B41, VI-B41-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B41-IY-F4 Details Description
Related parts for VI-B41-IY-F4
CONN HDR 8POS R/A KEY-X TIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 9.9A I-PAK datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 8POS datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONNECTION RAIL SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC DDR1 512M 200MHZ 60BGA datasheet.pdf