Vicor Corporation VI-B50-CY-B1
VI-B50-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-B50-CY-B1.pdf
Availability of VI-B50-CY-B1
QUANTITY
VI-B50-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B50-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-CY-B1
Related LinksVI-B50, VI-B50-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-B50-CY-B1
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 7POS BK datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf