Vicor Corporation VI-B50-EW-F1
VI-B50-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-EW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-B50-EW-F1.pdf
Availability of VI-B50-EW-F1
QUANTITY
VI-B50-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B50-EW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-EW-F1
Related LinksVI-B50, VI-B50-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-B50-EW-F1
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUS 250V RENEWABLE CLS H 50A datasheet.pdf
ADAPTER PROG TOOLSTICK F961 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FRAM 4KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf