Vicor Corporation VI-B50-EX-F4
VI-B50-EX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-EX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-B50-EX-F4.pdf
Availability of VI-B50-EX-F4
QUANTITY
VI-B50-EX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-EX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B50-EX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-EX-F4
Related LinksVI-B50, VI-B50-EX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-EX-F4 Details Description
Related parts for VI-B50-EX-F4
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
POT 500 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
SF-7ES1N8A8LB2S datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
10000UF 50V 51X117 85C ST datasheet.pdf