Vicor Corporation VI-B50-EX-S
VI-B50-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B50-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-B50-EX-S.pdf
Availability of VI-B50-EX-S
QUANTITY
VI-B50-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B50-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-B50-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B50-EX-S
Related LinksVI-B5, VI-B50-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B50-EX-S Details Description
Related parts for VI-B50-EX-S
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
FUSE 3A 250V HI SPEED FERRULE datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC PMU CELLULAR PHONE 48-LLP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.3M OHM1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 75VDC datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf