Vicor Corporation VI-B52-IY-S
VI-B52-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-B52-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W
Datasheet Download
VI-B52-IY-S.pdf
Availability of VI-B52-IY-S
QUANTITY
VI-B52-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B52-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-B52-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B52-IY-S
Related LinksVI-B5, VI-B52-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B52-IY-S Details Description
Related parts for VI-B52-IY-S
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT6 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 26A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW DIP HALF PITCH 10POS SEAL 24V datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FO RA 4.2MM datasheet.pdf
TRANS RF 70W 12.5V TO270-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf