Vicor Corporation VI-B60-IW-F1
VI-B60-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B60-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-B60-IW-F1.pdf
Availability of VI-B60-IW-F1
QUANTITY
VI-B60-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B60-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B60-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B60-IW-F1
Related LinksVI-B60, VI-B60-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B60-IW-F1 Details Description
Related parts for VI-B60-IW-F1
IC REG LDO 1.8V 0.8A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 6.0MM datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
SGE1510-4-0490L-250MQD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W SMBG datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf