Vicor Corporation VI-B61-EV-B1
VI-B61-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B61-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
VI-B61-EV-B1.pdf
Availability of VI-B61-EV-B1
QUANTITY
VI-B61-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B61-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B61-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B61-EV-B1
Related LinksVI-B61, VI-B61-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B61-EV-B1 Details Description
Related parts for VI-B61-EV-B1
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SAM4S8 & SAM4S16 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 77 MOHM SMD datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 12C datasheet.pdf