Vicor Corporation VI-B61-EX-B1
VI-B61-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B61-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-B61-EX-B1.pdf
Availability of VI-B61-EX-B1
QUANTITY
VI-B61-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B61-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B61-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B61-EX-B1
Related LinksVI-B61, VI-B61-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B61-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-B61-EX-B1
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5 datasheet.pdf
BLS 2PSH FRM SNSAT TNR datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE SCREW 200A datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V COIN 20MM datasheet.pdf