Vicor Corporation VI-J10-EX-F3
VI-J10-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J10-EX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-J10-EX-F3.pdf
Availability of VI-J10-EX-F3
QUANTITY
VI-J10-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J10-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J10-EX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J10-EX-F3
Related LinksVI-J10, VI-J10-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J10-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-J10-EX-F3
SWITCH MINI SPDT .1A 60GF 125V datasheet.pdf
POZ 24/230 VAC 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf