Vicor Corporation VI-J10-MW-S
VI-J10-MW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J10-MW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-J10-MW-S.pdf
Availability of VI-J10-MW-S
QUANTITY
VI-J10-MW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J10-MW-S
Internal Part NumberEIS-VI-J10-MW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J10-MW-S
Related LinksVI-J1, VI-J10-MW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J10-MW-S Details Description
Related parts for VI-J10-MW-S
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
IC 5DVR/3RCVR 5V RS232 28-SOIC datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184POS .050 R/A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 80MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CABLE IEC TO IEC EXTENSION 2' datasheet.pdf
DIRECT RING 32MM 20DEG WHITE datasheet.pdf