Vicor Corporation VI-J14-MZ-F2
VI-J14-MZ-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J14-MZ-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W
Datasheet Download
VI-J14-MZ-F2.pdf
Availability of VI-J14-MZ-F2
QUANTITY
VI-J14-MZ-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J14-MZ-F2
Internal Part NumberEIS-VI-J14-MZ-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)521mA
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J14-MZ-F2
Related LinksVI-J14, VI-J14-MZ-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J14-MZ-F2 Details Description
Related parts for VI-J14-MZ-F2
CONN HEADER .100 SNGL R/A 14POS datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEAVY-DUTY PENETRATION PROBE datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf