Vicor Corporation VI-J20-IY-F3
VI-J20-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J20-IY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-J20-IY-F3.pdf
Availability of VI-J20-IY-F3
QUANTITY
VI-J20-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J20-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J20-IY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J20-IY-F3
Related LinksVI-J20, VI-J20-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J20-IY-F3 Details Description
Related parts for VI-J20-IY-F3
FIXED IND 6.8NH 600MA 110 MOHM datasheet.pdf
LCD TFT 2.2" 176X220 QVGA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
24 MODIV HSG W/STR RLF DR MRKD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 0.4MM B/B datasheet.pdf
CABLE 10COND 20AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
470UF 10V 8X11,5 datasheet.pdf