Vicor Corporation VI-J21-EX-F3
VI-J21-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-J21-EX-F3.pdf
Availability of VI-J21-EX-F3
QUANTITY
VI-J21-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EX-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-EX-F3
Related LinksVI-J21, VI-J21-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-J21-EX-F3
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON MINUS 1.9-2.65MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf