Vicor Corporation VI-J21-EY-B1
VI-J21-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-EY-B1.pdf
Availability of VI-J21-EY-B1
QUANTITY
VI-J21-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W