Vicor Corporation VI-J21-EY-F3
VI-J21-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-EY-F3.pdf
Availability of VI-J21-EY-F3
QUANTITY
VI-J21-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EY-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-EY-F3
Related LinksVI-J21, VI-J21-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-J21-EY-F3
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 14.4A 28 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
31 POS FEMALE SOLDER DIN41617 datasheet.pdf