Vicor Corporation VI-J21-EY-F4
VI-J21-EY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-EY-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-EY-F4.pdf
Availability of VI-J21-EY-F4
QUANTITY
VI-J21-EY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-EY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-J21-EY-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-Jxx-xx-F4.stpVI-Jxx-xx-F4.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-EY-F4
Related LinksVI-J21, VI-J21-EY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-EY-F4 Details Description
Related parts for VI-J21-EY-F4
IC OPAMP VFB 160MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 15A 24V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
ADAPTER TI/LUMINARY DIP28/QFP100 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 780MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SMPM JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MALE TWIST PIN datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W SMT5 datasheet.pdf