Vicor Corporation VI-J21-IY-F1
VI-J21-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-IY-F1.pdf
Availability of VI-J21-IY-F1
QUANTITY
VI-J21-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-J21-IY-F1
3D ModelVI-Jxx-xx-F1.stpVI-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-IY-F1
Related LinksVI-J21, VI-J21-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-J21-IY-F1
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
TOOL 15 ROW 8 COLUMN D-CARD datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf