Vicor Corporation VI-J21-IY-S
VI-J21-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J21-IY-S.pdf
Availability of VI-J21-IY-S
QUANTITY
VI-J21-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-IY-S
Internal Part NumberEIS-VI-J21-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-IY-S
Related LinksVI-J2, VI-J21-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-IY-S Details Description
Related parts for VI-J21-IY-S
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 5PIN #20 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 18POS datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 2000' datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM STANDARD DESK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf