Vicor Corporation VI-J21-IZ-B1
VI-J21-IZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-IZ-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W
Datasheet Download
VI-J21-IZ-B1.pdf
Availability of VI-J21-IZ-B1
QUANTITY
VI-J21-IZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-IZ-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J21-IZ-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-IZ-B1
Related LinksVI-J21, VI-J21-IZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-IZ-B1 Details Description
Related parts for VI-J21-IZ-B1
JUMPER-H9992TR/1852GR/H9992TR 5" datasheet.pdf
IC ADC 13BIT SPI 1CH 100K 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SMD VERT 10AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
D4NL-4DFA-B datasheet.pdf
IC MCU 8051 32KB FLASH DIE datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC datasheet.pdf