Vicor Corporation VI-J24-CX-F1
VI-J24-CX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J24-CX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VI-J24-CX-F1.pdf
Availability of VI-J24-CX-F1
QUANTITY
VI-J24-CX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J24-CX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-J24-CX-F1
3D ModelVI-Jxx-xx-F1.stpVI-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J24-CX-F1
Related LinksVI-J24, VI-J24-CX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J24-CX-F1 Details Description
Related parts for VI-J24-CX-F1
IC DAC QUAD V-OUT10BIT LP 20SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 32KB 64LQFP datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 8" WIRE datasheet.pdf