Vicor Corporation VI-J30-MZ-S
VI-J30-MZ-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J30-MZ-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W
Datasheet Download
VI-J30-MZ-S.pdf
Availability of VI-J30-MZ-S
QUANTITY
VI-J30-MZ-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J30-MZ-S
Internal Part NumberEIS-VI-J30-MZ-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J30-MZ-S
Related LinksVI-J3, VI-J30-MZ-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J30-MZ-S Details Description
Related parts for VI-J30-MZ-S
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPIC 125MHZ ST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 7.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
POWER TAP MOD W/MINI 4POS RCPT datasheet.pdf