Vicor Corporation VI-J31-IW-S
VI-J31-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J31-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
VI-J31-IW-S.pdf
Availability of VI-J31-IW-S
QUANTITY
VI-J31-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J31-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-J31-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J31-IW-S
Related LinksVI-J3, VI-J31-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J31-IW-S Details Description
Related parts for VI-J31-IW-S
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf