Vicor Corporation VI-J32-CZ-B1
VI-J32-CZ-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J32-CZ-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W
Datasheet Download
VI-J32-CZ-B1.pdf
Availability of VI-J32-CZ-B1
QUANTITY
VI-J32-CZ-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J32-CZ-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J32-CZ-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J32-CZ-B1
Related LinksVI-J32, VI-J32-CZ-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J32-CZ-B1 Details Description
Related parts for VI-J32-CZ-B1
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC PRESET UP/DWN COUNTER 16SO datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 35NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 5POS W/ LTCH datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 5"X3.5" BLK/WT datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 32V 700MA datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf