Vicor Corporation VI-J50-MY-F1
VI-J50-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-J50-MY-F1.pdf
Availability of VI-J50-MY-F1
QUANTITY
VI-J50-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-J50-MY-F1
3D ModelVI-Jxx-xx-F1.stpVI-Jxx-xx-F1.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 0.79" H (57.9mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-MY-F1
Related LinksVI-J50, VI-J50-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-MY-F1 Details Description
Related parts for VI-J50-MY-F1
FLEX CABLE - AFE14T/AF14/AFE14T datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 100K OHM 1% AXL datasheet.pdf
REL AC/DC VOLT SENS 100-115VAC datasheet.pdf
IC REG LDO 16V 2A TO-220FP-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 10POS 3.96MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf