Vicor Corporation VI-J52-CW-S
VI-J52-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-J52-CW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
VI-J52-CW-S.pdf
Availability of VI-J52-CW-S
QUANTITY
VI-J52-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J52-CW-S
Internal Part NumberEIS-VI-J52-CW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-J00
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.52" H (57.9mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J52-CW-S
Related LinksVI-J5, VI-J52-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J52-CW-S Details Description
Related parts for VI-J52-CW-S
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf