Vicor Corporation VI-J54-IY-F3
VI-J54-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J54-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VI-J54-IY-F3.pdf
Availability of VI-J54-IY-F3
QUANTITY
VI-J54-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J54-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J54-IY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J54-IY-F3
Related LinksVI-J54, VI-J54-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J54-IY-F3 Details Description
Related parts for VI-J54-IY-F3
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 48VIN 12VOUT DIP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-24V 500MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 4POS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 150W 5.4A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A 2010 datasheet.pdf