Vicor Corporation VI-J61-IY-F2
VI-J61-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J61-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-J61-IY-F2.pdf
Availability of VI-J61-IY-F2
QUANTITY
VI-J61-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J61-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-J61-IY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J61-IY-F2
Related LinksVI-J61, VI-J61-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J61-IY-F2 Details Description
Related parts for VI-J61-IY-F2
CONN TERM BLOCK 5.08MM 1POS OR datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD NAT 15.3" datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODE datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf