Vicor Corporation VI-J63-IY-B1
VI-J63-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J63-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W
Datasheet Download
VI-J63-IY-B1.pdf
Availability of VI-J63-IY-B1
QUANTITY
VI-J63-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J63-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J63-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J63-IY-B1
Related LinksVI-J63, VI-J63-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J63-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-J63-IY-B1
CONN PATCHKIT 52JACKS 1.75" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PATCH PANEL 19" 24 PORT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSORS MAGNETIC FIELD 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-252-3 datasheet.pdf