Vicor Corporation VI-J72-CX-F3
VI-J72-CX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J72-CX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VI-J72-CX-F3.pdf
Availability of VI-J72-CX-F3
QUANTITY
VI-J72-CX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J72-CX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J72-CX-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J72-CX-F3
Related LinksVI-J72, VI-J72-CX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J72-CX-F3 Details Description
Related parts for VI-J72-CX-F3
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
QUICKIE II ASSY DUAL 10POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf