Vicor Corporation VI-J72-EX-F3
VI-J72-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J72-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
VI-J72-EX-F3.pdf
Availability of VI-J72-EX-F3
QUANTITY
VI-J72-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J72-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J72-EX-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J72-EX-F3
Related LinksVI-J72, VI-J72-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J72-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-J72-EX-F3
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 CRIMP BLACK datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK SLICER ZD BUFFER 28SSOP datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf