FFF VI06415000J0G
VI06415000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VI06415000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB RISING CLAMP 90D
Datasheet Download
VI06415000J0G.pdf
Availability of VI06415000J0G
QUANTITY
VI06415000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VI06415000J0G
Internal Part NumberEIS-VI06415000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVI
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI06415000J0G
Related LinksVI0641, VI06415000J0G Datasheet, FFF Distributor
VI06415000J0G Details Description
Related parts for VI06415000J0G
FIXED IND 29.1UH 2.7A 100 MOHM datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SENS CAP POLYALLYLATE RESIN M18 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A SGL DPAK datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SL PMC WTOW SR MODBRNCH 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf