Vishay Semiconductor/Diodes Division VI20100C-E3/4W
VI20100C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI20100C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Datasheet Download
VI20100C-E3/4W.pdf
Availability of VI20100C-E3/4W
QUANTITY
VI20100C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI20100C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VI20100C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI20100C-E3/4W
Related LinksVI20100, VI20100C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI20100C-E3/4W Details Description
Related parts for VI20100C-E3/4W
DIODE SCHOTTKY 10V 2A SMA datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 10KOHM TSSOP-20 datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT PIN datasheet.pdf