Vishay Semiconductor/Diodes Division VI20100SG-M3/4W
VI20100SG-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VI20100SG-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-262AA
Datasheet Download
VI20100SG-M3/4W.pdf
Availability of VI20100SG-M3/4W
QUANTITY
VI20100SG-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VI20100SG-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VI20100SG-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr350µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI20100SG-M3/4W
Related LinksVI20100, VI20100SG-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VI20100SG-M3/4W Details Description
Related parts for VI20100SG-M3/4W
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 2000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/16"-6" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 180MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf