CUI Inc. VIBLSD1-S24-S24-DIP
VIBLSD1-S24-S24-DIP picture photo
Mfg. Part Number
VIBLSD1-S24-S24-DIP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 1W
Datasheet Download
VIBLSD1-S24-S24-DIP.pdf
Availability of VIBLSD1-S24-S24-DIP
QUANTITY
VIBLSD1-S24-S24-DIP Order Process
Ship out your order
Specifications of VIBLSD1-S24-S24-DIP
Internal Part NumberEIS-VIBLSD1-S24-S24-DIP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVIBLSD1-DIP
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency68%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIBLSD1-S24-S24-DIP
Related LinksVIBLSD1-S, VIBLSD1-S24-S24-DIP Datasheet, CUI Inc. Distributor
VIBLSD1-S24-S24-DIP Details Description
Related parts for VIBLSD1-S24-S24-DIP
IC REG LDO 5V 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 84FBGA datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
INDICATOR SQUARE YELLOW PC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS STR DUAL .100" datasheet.pdf