IXYS Corporation VID75-06P1
VID75-06P1 picture photo
Mfg. Part Number
VID75-06P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BOOST/CHOP 600V ECOPAC2
Datasheet Download
VID75-06P1.pdf
Availability of VID75-06P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VID75-06P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VID75-06P1
Internal Part NumberEIS-VID75-06P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)69A
Power - Max208W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)800µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce2.8nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VID75-06P1
Related LinksVID75, VID75-06P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VID75-06P1 Details Description
Related parts for VID75-06P1
CONN HEADER VERT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A DFN1006-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CBL ASSY 58A NM TNCM datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS F/H datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf