ST VIPER100A(022Y)
VIPER100A(022Y) picture photo
Mfg. Part Number
VIPER100A(022Y)
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5
Datasheet Download
VIPER100A(022Y).pdf
Availability of VIPER100A(022Y)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VIPER100A(022Y) Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER100A(022Y)
Internal Part NumberEIS-VIPER100A(022Y)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesVIPER™
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up11V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 15 V
Duty Cycle-
Frequency - SwitchingUp to 200kHz
Power (Watts)100W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control FeaturesEN, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature-
Package / CasePentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Supplier Device Package5-PENTAWATT
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER100A(022Y)
Related LinksVIPER10, VIPER100A(022Y) Datasheet, ST Distributor
VIPER100A(022Y) Details Description
Related parts for VIPER100A(022Y)
FIXED IND 10UH 2.38A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 .7" 565NM GRN CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG RED 60" datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
PWRBLADE RA HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf