ST VIPER100A-22-E
VIPER100A-22-E picture photo
Mfg. Part Number
VIPER100A-22-E
Brief Description
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5
Datasheet Download
VIPER100A-22-E.pdf
Availability of VIPER100A-22-E
QUANTITY
VIPER100A-22-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER100A-22-E
Internal Part NumberEIS-VIPER100A-22-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVIPER100A-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPerPlus
Smart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
High Voltage Offline Converters
Standard Package50
SeriesVIPER™
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up11V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 15 V
Duty Cycle-
Frequency - SwitchingUp to 200kHz
Power (Watts)100W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control FeaturesEN, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature-
Package / CasePentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Supplier Device Package5-PENTAWATT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER100A-22-E
Related LinksVIPER10, VIPER100A-22-E Datasheet, ST Distributor
VIPER100A-22-E Details Description
Related parts for VIPER100A-22-E
IC BUFFER ULP N-INV SC705 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA SOD323 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 128POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 250W datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
32000UF 40V 76X149 85C ST datasheet.pdf