ST VIPER100A
VIPER100A picture photo
Mfg. Part Number
VIPER100A
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5
Datasheet Download
VIPER100A.pdf
Availability of VIPER100A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VIPER100A Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER100A
Internal Part NumberEIS-VIPER100A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesVIPER™
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up11V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 15 V
Duty Cycle-
Frequency - SwitchingUp to 200kHz
Power (Watts)100W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control FeaturesEN, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature-
Package / CasePentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Supplier Device Package5-PENTAWATT
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER100A
Related LinksVIPE, VIPER100A Datasheet, ST Distributor
VIPER100A Details Description
Related parts for VIPER100A
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 48-VQFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
GE RETRO RS232 ETHERNET CIM RTD datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 4 POS GOLD 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf