ST VIPER100SP13TR
VIPER100SP13TR picture photo
Mfg. Part Number
VIPER100SP13TR
Brief Description
IC SWIT PWM SMPS CM POWERSO10
Datasheet Download
VIPER100SP13TR.pdf
Availability of VIPER100SP13TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VIPER100SP13TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER100SP13TR
Internal Part NumberEIS-VIPER100SP13TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesVIPER™
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown620V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up11V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 15 V
Duty Cycle-
Frequency - SwitchingUp to 200kHz
Power (Watts)100W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control FeaturesEN, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature-
Package / CasePowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Supplier Device Package10-PowerSO
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER100SP13TR
Related LinksVIPER10, VIPER100SP13TR Datasheet, ST Distributor
VIPER100SP13TR Details Description
Related parts for VIPER100SP13TR
IC AMP AUDIO PWR 55W STER 13SIL datasheet.pdf
FILTER EMI 100MHZ 100MA 0805 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf