ST VIPER15LN
VIPER15LN picture photo
Mfg. Part Number
VIPER15LN
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC OFFLINE CONV PWM OVP HV 7DIP
Datasheet Download
VIPER15LN.pdf
Availability of VIPER15LN
QUANTITY
VIPER15LN Order Process
Ship out your order
Specifications of VIPER15LN
Internal Part NumberEIS-VIPER15LN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVIPER15 View All Specifications
Featured ProductVIPer1X and VIPer2x Converters
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesVIPer™ plus
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown800V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up14V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.5 V ~ 23.5 V
Duty Cycle-
Frequency - Switching136kHz
Power (Watts)10W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Supplier Device Package7DIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VIPER15LN
Related LinksVIPE, VIPER15LN Datasheet, ST Distributor
VIPER15LN Details Description
Related parts for VIPER15LN
MOSFET N-CH 1KV 7.3A TO-247 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.11A TO92-3 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 36M-S M2,5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf