Vishay/Vitramon VJ0402A101JXACW1BC
VJ0402A101JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A101JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A101JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0402A101JXACW1BC
QUANTITY
VJ0402A101JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A101JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0402A101JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A101JXACW1BC
Related LinksVJ0402A10, VJ0402A101JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A101JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0402A101JXACW1BC
IC V-F CONVERTER SYNC 16-CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 24SOIC datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
RES 470 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf