Vishay/Vitramon VJ0402A120JXACW1BC
VJ0402A120JXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A120JXACW1BC
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A120JXACW1BC.pdf
Availability of VJ0402A120JXACW1BC
QUANTITY
VJ0402A120JXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A120JXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0402A120JXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A120JXACW1BC
Related LinksVJ0402A12, VJ0402A120JXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A120JXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0402A120JXACW1BC
CABLE LVD 4DSUB 68HP MALE .75M datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/8 1 2-2 datasheet.pdf
ROUND SPACER M5 NYLON 1/4" datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOD23-3 datasheet.pdf