Vishay/Vitramon VJ0402A1R2CNAAJ
VJ0402A1R2CNAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A1R2CNAAJ
Brief Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A1R2CNAAJ.pdf
Availability of VJ0402A1R2CNAAJ
QUANTITY
VJ0402A1R2CNAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A1R2CNAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402A1R2CNAAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A1R2CNAAJ
Related LinksVJ0402A, VJ0402A1R2CNAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A1R2CNAAJ Details Description
Related parts for VJ0402A1R2CNAAJ
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 420UH 36A 1.5 MOHM TH datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 12VC SMD datasheet.pdf
TWISTED PAIRFLAT CBL 10COND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
UV-SCE-3/32-2.0-S1-9 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf