Vishay/Vitramon VJ0402A1R5CNAAJ00
VJ0402A1R5CNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A1R5CNAAJ00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A1R5CNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A1R5CNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A1R5CNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A1R5CNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A1R5CNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A1R5CNAAJ00
Related LinksVJ0402A1, VJ0402A1R5CNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A1R5CNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A1R5CNAAJ00
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC MICROCONTROLLR 4K 12MHZ 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VDC 18A 36-75VIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf