Vishay/Vitramon VJ0402A1R8CNAAJ
VJ0402A1R8CNAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A1R8CNAAJ
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A1R8CNAAJ.pdf
Availability of VJ0402A1R8CNAAJ
QUANTITY
VJ0402A1R8CNAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A1R8CNAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402A1R8CNAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Magnetic MLCC for Medical Electronics
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A1R8CNAAJ
Related LinksVJ0402A, VJ0402A1R8CNAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A1R8CNAAJ Details Description
Related parts for VJ0402A1R8CNAAJ
Crystal 12.5000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.7A SOT-223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-9VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 39POS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf