Vishay/Vitramon VJ0402A5R6CNAAJ00
VJ0402A5R6CNAAJ00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402A5R6CNAAJ00
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402A5R6CNAAJ00.pdf
Availability of VJ0402A5R6CNAAJ00
QUANTITY
VJ0402A5R6CNAAJ00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402A5R6CNAAJ00
Internal Part NumberEIS-VJ0402A5R6CNAAJ00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402A5R6CNAAJ00
Related LinksVJ0402A5, VJ0402A5R6CNAAJ00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402A5R6CNAAJ00 Details Description
Related parts for VJ0402A5R6CNAAJ00
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL DARK GRAY datasheet.pdf
CONV DC/DC 8A 5V 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
IC OVERVOLT/OVERCUR PROT 8-DFN datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 24 POSITION datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 10POS SKTS datasheet.pdf